Czy to już czas na HTML 5 i CSS 3 ?

Autor: Mateusz Czyżewski, Data: 09/09/2011

Dzisiejszego poranka zrobiłem małe rozeznanie aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto już teraz poświęcić swój czas na zapoznanie się z tą nadchodzącą nową technologią internetową. A oto wynik mojej eksploracji i zdanie jakie sobie na jej podstawie wyrobiłem.

Obsługa w przeglądarkach internetowych

Na dzień 09.09.2011 specyfikacja języka HTML 5 jest wciąż tworzona i żadna przeglądarka nie obsługuje dotychczas wydanej wersji w 100%. Na szczęście jego twórcy pomyśleli o biednych webdeveloperach, dzięki czemu w przeciwieństwie do XHTML 2 HTML 5 ma być kompatybilny wstecz.

Na stronie html5test.com można przetestować własną przeglądarkę pod kątem kompatybilności z HTML 5.

Interpretacja przez Google

Na razie Google używa parsera HTML 4.01, co oznacza, że nowe znaczniki traktuje jako zwykłe div`y lub span`y. Jednak gdy już dojdzie do zmiany algorytmu, HTML 5 może stać się mocnym czynnikiem w procesie optymalizacji. Dzięki nowym znacznikom wyszukiwarka dużo łatwiej rozpozna sekcje artykułów, nawigacji, nagłówka, czy stopki. Co ciekawe znacznik <h1> stanie się nagłówkiem sekcji, a więc będzie mógł być użyty wielokrotnie na pojedynczej podstronie. Może to nieźle zamieszać w światku SEO.

Podsumowanie

Uważam, że mimo możliwość już dziś tworzenia prostych stron w niedokończonym i nie w pełni obsługiwanym przez przeglądarki HTMLu 5 jest jeszcze za wcześnie na jego używanie. Jednak jest to właściwy moment na powolne zapoznawanie się z jego specyfikacją i uważne śledzenie zmian, najważniejszym momentem będzie rozpoczęcie interpretacji nowych znaczników przez Google.

Na razie proponuję zapoznać się z takim wynalazkiem jak mikrodane, które postaram się już niedługo opisać.

Dodaj komentarz:

Kanal RSS - nowosci

Witaj!

Witaj na blogu poświęconym wszystkiemu, co wiąże się ze stronami www. Przeczytasz tutaj o procesie ich tworzenia, pozycjonowaniu, wymianie linków, zarabianiu w programach partnerskich itp.

Odnajdziesz tutaj szablony stworzone w języku HTML dostępne całkowicie za darmo.

Jednym z działów jest moje potrfolio, a więc zbiór najlepszych prac.

Polecam:

atrakcje turystyczne

wyjade.pl - atrakcje, szlaki, wydarzenia

Popularne szablony:

Szablon 4

Szablon 4

Szablon 1

Szablon 1

Szablon 8

Szablon 8

Szablon 5

Szablon 5

Copyright 2007 - 2009 by flankerds.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.