Cel: najlepszy polski katalog stron

Autor: Mateusz Czyżewski, Data: 12/02/2011

Dzisiejszy wpis poświęcam planom na przyszłość związanym z moimi katalogami, a także garstce doświadczenia, jakie zdobyłem prowadząc już od ponad roku dwa zbiory stron. Cel jest jeden – choć niełatwy, to jasno określony w samym tytule, a więc ciągłe dążenie do dołączenia do miana jednych z najlepszych katalogów w polskim internecie.

Katalogujemy.net

Uwaga: katalog nie jest już w moich rękach.

W sieci już od ponad roku – do tej pory zgromadził niemal 2500 wpisów. Dzięki sukcesywnemu linkowaniu tendencja wzrostowa liczby odwiedzin sięga 20%. Przede wszystkim to co pomogło mu na starcie to unikalna i estetyczna szata graficzna, dzięki której mimo małej liczbie linków prowadzącej do niego a także krótkiego stażu sprawiał wrażenie zaufanego. Krótko po uruchomieniu katalogu warto skombinować sobie link z mocnej witryny – ze sporą liczbą linków przychodzących i wysokim PR. Daje to pewne prawdopodobieństwo (moim zdaniem dość spore), że niedługo (pojęcie względne) domena otrzyma wskaźnik PageRank ok 3-4 co mimo małego znaczenia praktycznego jest nadal sporym wabikiem.

Największy błąd jaki do tej pory popełniłem (i chyba jedyny jaki mogę sobie zarzucić przy tej witrynie) to wczesne wprowadzenie płatności. Zahamowało to niestety rozwój samego katalogu, poziom 2500 wpisów po niemal półtora roku istnienia jest bardzo miernym wynikiem, dlatego postaram się od tej pory zmienić swą strategię. Nie jestem pewien ile wytrzymam przy darmowych wpisach, jednak jest to jedyny sposób, aby sam katalog nie popadł w letarg kilkunastu nowych wpisów tygodniowo.

Niestety sama opieka nad takim katalogiem to czasowa studnia bez dna. Zwłaszcza gdy wciąż dopieszcza się szatę graficzną i hierarchię  kategorii czas jaki poświęca się na jego opiekę jest ogromny. Dodatkowo chcąc zachować wysoką jakość przechowywanych witryn moderacja poświęca sporo czasu. Z tego względu za nic w świecie nie postawię już kolejnego ogólnotematycznego katalogu, moim zdaniem stosunek poświęconego czasu do ewentualnego zysku który może (ale nie musi) pojawić się dopiero po kilku latach jest zbyt mały.

Wraz ze zniesieniem opłat zdecydowałem się wprowadzić wymóg unikalnych opisów. Czy to właściwy krok – sprawa bardzo sporna. Dla niektórych jest to norma, inni znów mocno kręcą nosem narzekając, jak można napisać kilka tysięcy unikalnych opisów dla jednej witryny. I jedna strona i druga ma swoje racje, pewne jest jednak to, że lepiej jest mieć unikalne opisy, niż ich nie mieć. Czy był to właściwy krok, okaże się w przyszłości.

Plan na najbliższe miesiące to dalsze wzmacnianie katalogu linkami z zewnątrz, sukcesywna moderacja i zarządzanie drzewkiem kategorii tak, aby strony rozkładały się jak najbardziej równomiernie.

Sklepowo.net

Wystarczy tego narzekania. Dla odmiany przy tym katalogu mogę napisać, że jego prowadzenie to prawdziwa przyjemność. O ile moderacja w katalogu ogólnotematycznym jest sporym problemem z uwagi na znaczną ilość spamu i witryn niskiej jakości, o tyle tutaj mamy jasno określone zasady, wąski zakres tematyczny witryn (tylko sklepy), co sprawia, że moderacja jest przyjemna, a także nie zabiera wiele czasu z uwagi na wąską grupę zainteresowanych. Jednak każdy kij ma dwa końce – tutaj niestety zebranie kilku tysięcy wpisów trwać będzie o wiele dłużej niż w wyżej opisanym.

Istnieje tutaj także spora możliwość fajnych akcji okolicznościowych – w przypadku sklepów prezentów świątecznych czy walentynkowych, asortymentu wakacyjnego czy szkolnego. Wyzwala kreatywne myślenie i odrywa nas o żmudnego ciągłego akceptowania nowych wpisów 🙂

Mimo wszystko na polskim podwórku nie widzę już miejsca dla wielotematycznych katalogów – jest już po prostu zbyt duża konkurencja. Za to dla posiadaczy spisów tematycznych pozostało spore pola do popisu, z czego może jeszcze nie raz postaram się skorzystać.

Dodaj komentarz:

Kanal RSS - nowosci

Witaj!

Witaj na blogu poświęconym wszystkiemu, co wiąże się ze stronami www. Przeczytasz tutaj o procesie ich tworzenia, pozycjonowaniu, wymianie linków, zarabianiu w programach partnerskich itp.

Odnajdziesz tutaj szablony stworzone w języku HTML dostępne całkowicie za darmo.

Jednym z działów jest moje potrfolio, a więc zbiór najlepszych prac.

Polecam:

atrakcje turystyczne

wyjade.pl - atrakcje, szlaki, wydarzenia

Popularne szablony:

Szablon 4

Szablon 4

Szablon 1

Szablon 1

Szablon 8

Szablon 8

Szablon 5

Szablon 5

Copyright 2007 - 2009 by flankerds.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.