Narzędzia dla webmastera teraz również w Operze!

Autor: Mateusz Czyżewski, Data: 20/03/2010

Nigdy nie byłem przekonany do przeglądarki Mozilla Firefox, o wiele bardziej pasuje mi Opera – czytnik RSS, dodatkowe narzędzia i funkcje. Jednak popularnego Lisa najbardziej w moich oczach przekreśla generowane przez niego obciążenie i pamięć jaką zajmuje. Przy pracy z kilkoma programami skutecznie spowalnia komputer. Do tej pory pod jednym względem byłem zmuszony do częstego użytkowania tej przeglądarki – a była nią wtyczka Firebug.

Firebug jest świetną wtyczką, która dodaje do Firefoksa bogactwo narzędzi programistycznych. Można edytować, analizować kod oraz monitorować CSS, HTML i JavaScript bezpośrednio na dowolnej stronie internetowej. Pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo czasu podczas przerabiania nie naszego lub dawno pisanego kodu. Dużo łatwiej możemy odnaleźć sekcje stylów odpowiedzialne za dany fragment kodu. Od zawsze brakowało mi takiego dodatku w Operze.

Co ciekawe, dzisiejszego dnia podczas pracy przy jednej ze stron, przez przypadek odkryłem niemal identyczne narzędzie w Operze! Okazuje się, że w niedawno udostępnionej najnowszej wersji Opery 10.50 wyposażono ją w to narzędzie. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na stronie i wybrać z menu kontekstowego opcję “Przegląd elementu”. Przeglądarka ta posiada już od dawna również w menu kontekstowym fajną opcję “Sprawdź poprawność” która to przenosi nas na stronę walidatora W3C z informacjami o wszelkich błędach w kodzie strony. Widać, że dzięki małemu zamieszaniu jakie wprowadził na rynku Google swoją przeglądarką Chrome, Opera utrzymuje bardzo dobre tempo rozwoju.

Wygląda na to, że Firefox stracił wszelkie argumenty, dla których warto z niego korzystać. Można pokusić się o wymienienie dużej ilości wtyczek, z których jednak ja osobiście nie korzystam.

Nie spodziewałem się, że programiści Opery wprowadzą to przydatne narzędzie, ale bardzo się z tego cieszę.

Komentarze

 1. Zonix says:

  Trzeba dodać że funkcjonalność ta jest troszkę wolniejsza od odpowiednika w FF

 2. WebCM says:

  Drafonfly w Operze to niewypał. Niewiele da się zrobić. Problemem jest raczej brak obsługi rozszerzeń, bo dodatek ładuje się jako strona internetowa z JS. Wolę narzędzia dla deweloperów w IE 8 – prawie dorównują Firebugowi.

 3. Mateusz Czyżewski says:

  Masz rację, również nie przekonałem się do niego i gdy potrzebuję odpalam starego dobrego Firebuga 🙂

 4. sebastian says:

  Chciałbym dowiedzieć się jak otworzyć ten pasek który jest na ss bo bardzo potrzebuję a nie mogę go nigdzie znaleźć na innych przeglądarka zawsze znajduję a na operze nie :/

 5. Mateusz Czyżewski says:

  O jakim pasku piszesz?

Dodaj komentarz:

Kanal RSS - nowosci

Witaj!

Witaj na blogu poświęconym wszystkiemu, co wiąże się ze stronami www. Przeczytasz tutaj o procesie ich tworzenia, pozycjonowaniu, wymianie linków, zarabianiu w programach partnerskich itp.

Odnajdziesz tutaj szablony stworzone w języku HTML dostępne całkowicie za darmo.

Jednym z działów jest moje potrfolio, a więc zbiór najlepszych prac.

Polecam:

atrakcje turystyczne

wyjade.pl - atrakcje, szlaki, wydarzenia

Popularne szablony:

Szablon 4

Szablon 4

Szablon 1

Szablon 1

Szablon 8

Szablon 8

Szablon 5

Szablon 5

Copyright 2007 - 2009 by flankerds.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.