SimplePie – wyświetlamy treść z kanałów RSS na własnej stronie

Autor: Mateusz Czyżewski, Data: 09/03/2009

Już od jakiegoś czasu rozglądałem się za narzędziem, które umożliwiłoby mi wstawienie fragmentów wpisów z jednej strony na drugą. Niestety nigdzie na znajdywałem odpowiedniego narzędzia. Szykowałem się już do zlecenia programiście napisania takiego skryptu, gdy któregoś dnia z niechęci zajęcia się czymś pożytecznym skacząc ze strony na stronę trafiłem na SimplePie. Tak zaciekawił mnie ten projekt, że całkowicie zapomniałem jaka strona mnie tam skierowała. Skrypt wyglądał na bardzo prosty w instalacji i w miarę elastyczny jak na moje możliwości. Dokumentacja i wersja demonstracyjna zamieszczona na stronie jeszcze bardziej utwierdziły mnie w tym przekonaniu.

Test kompatybilności

W paczce z plikami dołączony jest skrypt sprawdzający kompatybilność ustawień naszego serwera z SimplePie. Prosty, jednak bardzo przydatny dodatek pozwalający uniknąć w przyszłości problemów związanych ze złymi ustawieniami hostingu.

Instalacja

Nie będę rozpisywał się na temat procesu instalacyjnego, ponieważ jest to bardzo ładnie i prosto wytłumaczone w instrukcji obsługi. Wprowadziłem jedynie dodatkowy plik rss.php, w którym umieściłem cały kod odpowiedzialny za wyświetlanie newsów. Dzięki takiemu zabiegowi uniknąłem bałaganu w kodzie głównym strony.

Przykładowy kod wyświetlający newsy z podanego przez nas czytnika znajdziecie na stronie projektu, a oto opis niektórych jego elementów:

Dołączamy plik simplepie.inc znajdujący się w katalogu php

1
require_once('php/simplepie.inc');

Wpisujemy wybrany przez nas adres RSS strony (w tym przypadku adres strony, na której aktualnie się znajdujesz)

1
$feed = new SimplePie('http://www.blog.flankerds.com/feed/');

Poniższa część kodu odpowiada jednej wiadomości pobranej z kanału:

Dwie zmienne zagnieżdżone w poleceniu jako hiperłącze podstawiające adres wpisu i jego tytuł

1
<a href="<?php echo $item->get_permalink(); ?>"><?php echo $item->get_title(); ?></a>

Data:

1
echo $item->get_date('d/m/Y');

Treść:

1
echo $item->get_description();

Jeśli tak jak ja postanowiłeś przucić te dane do osobnego pliku, to w miejscu, w którym chcemy wyświetlić dane pobrane z RSS wstawiamy kod:

1
include_once("rss.php");

I to właściwie tyle. Od dziś skrypt sam aktualizuje dane na stronie, jeśli tylko w czytniku pojawi się nowy wpis. Przykład można podejrzeć m.in. na stronie głównej flankerds.com.

Komentarze

 1. Davi says:

  Dzieki mi tez sie przydalo :>

 2. mr says:

  Więcej szczegółów by się przydało dla laika. Tym bardziej, że ten wpis wysoko stoi w wyszukiwarce. Jaki plik i który kod(linia) modyfikujemy. “require_once(‘php/simplepie.inc’);” w jakim pliku modyfikujemy wymienione wpisy? Prosiłbym o jakiś przykład dokładniejszego tworzenia kodu wyświetlającego wybrane rssy. Krok po kroku.

 3. Mateusz Czyżewski says:

  Dzięki za zasygnalizowanie problemu, pierwsze miejsce zobowiązuje. Póki co nie mam niestety czasu na obszerny artykuł na ten temat, jednak pomyślę o tym w najbliższej przyszłości.
  Jeżeli masz problem i potrzebujesz szybciej pomocy napisz do mnie, a postaram się pomóc.

Dodaj komentarz:

Kanal RSS - nowosci

Witaj!

Witaj na blogu poświęconym wszystkiemu, co wiąże się ze stronami www. Przeczytasz tutaj o procesie ich tworzenia, pozycjonowaniu, wymianie linków, zarabianiu w programach partnerskich itp.

Odnajdziesz tutaj szablony stworzone w języku HTML dostępne całkowicie za darmo.

Jednym z działów jest moje potrfolio, a więc zbiór najlepszych prac.

Polecam:

atrakcje turystyczne

wyjade.pl - atrakcje, szlaki, wydarzenia

Popularne szablony:

Szablon 4

Szablon 4

Szablon 1

Szablon 1

Szablon 8

Szablon 8

Szablon 5

Szablon 5

Copyright 2007 - 2009 by flankerds.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.