Świąteczny prezent

Autor: Mateusz Czyżewski, Data: 27/12/2008

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia sprawiłem sobie (mam nadzieję, że użytkownikom odwiedzającym moją stronę również) miły prezent w postaci nowej szaty graficznej. Dzięki zmianie kolorystyki z ciemnej i szarej na bardziej kolorową i jasną stała się bardziej czytelna i wesoła. Wprowadziłem kilka udogodnień wykorzystując ciekawe skrypty dostępne w sieci. Poniżej przedstawiam ich działanie i autorów.

Poziome menu:

Jest to skrypt nawigacji pływającej opartej na bibliotekach jQuery. Dzięki niemu uzyskujemy fajny efekt “wpłynięcia” menu na stronę przy jej otwarciu, a po najechaniu na odnośnik kursorem wykonuje się ładna płynna animacja.

Jakiś czas temu zrezygnowałem z tego dodatku na stronie, mimo wszystko jest to bardzo fajny efekt.

menu

Krótki tutorial w języku Polskim odnajdziecie na stronie vivee.info.

Półprzezroczysty opis obrazków

Efekt ten został zapożyczony z tej samej strony co poprzedni, jedynie drobnie zmodyfikowany. Div z opisem ukazującym się nam po najechaniu kursorem na dany obrazek posiada ustawioną przezroczystość 80% w kaskadowych arkuszach styli (filter: alpha(opacity=80); -moz-opacity: 0.8; opacity: 0.8;). W połączeniu z tym skryptem nie działa jednak w przeglądarce Internet Explorer.

obrazki

Statystyki pobrań

Aby w łatwy i przyjemny sposób mieć dostęp do statystyk pobrań szablonów zainstalowałem bardzo prosty w użyciu i posiadający wszystkie potrzebne funkcje darmowy skrypt skrypt Click Counter. Jest on oparty na plikach tekstowych, więc nie potrzebuje do działania bazy MySQL. Może jest przez to trochę mniej bezpieczny, ale kto chciałby się włamywać do statystyk pobrań kilku darmowych szablonów 😉

clickcounter

Otrzymujemy proste statystyki każdego pliku, a także kod JavaScript umożliwiający wyświetlenie statystyk każdego pliku na stronie www.

Tooltips – opis odnośnika

Ostatnim opisywanym tutaj dodatkiem będzie DHTML JavaScript Tooltips. Dzięki niemu otrzymujemy ładny pod względem wizualnym efekt, który polega na wyświetleniu obok linku na który najedziemy kursorem ramki z dodatkowym opisem. Wygląda to następująco:

tooltips - opis odnośnika

Podsumowanie

Skrypty zaprezentowane powyżej są bardzo proste w użyciu i moim zdaniem uatrakcyjniają witrynę. Dzięki łatwości instalacji i dokładnemu opisowi na pewno większości osób uda się bez problemu z nich skorzystać. Należy jednak pamiętać, aby używać ich z umiarem, z jednej strony wzbogacają stronę, z drugiej zaś zwiększają jej rozmiar powodując dłuższe ładowanie i wykorzystywanie większych zasobów systemowych. Jeszcze raz polecam stronę vivee.info, znajdziecie tam naprawdę wiele ciekawych i niebanalnych porad i skryptów.

Komentarze

  1. palmiak says:

    Wielkie dzięki za miłe słowa. Mamy nadzieję, że w tym roku napiszemy jeszcze więcej ciekawych rzeczy i przy następnej aktualizacji szablonu będziesz miał więcej problemów z wyborem tych najładniejszych dodatków, które będziesz chciał zastosować na blogu 😉

Dodaj komentarz:

Kanal RSS - nowosci

Witaj!

Witaj na blogu poświęconym wszystkiemu, co wiąże się ze stronami www. Przeczytasz tutaj o procesie ich tworzenia, pozycjonowaniu, wymianie linków, zarabianiu w programach partnerskich itp.

Odnajdziesz tutaj szablony stworzone w języku HTML dostępne całkowicie za darmo.

Jednym z działów jest moje potrfolio, a więc zbiór najlepszych prac.

Polecam:

atrakcje turystyczne

wyjade.pl - atrakcje, szlaki, wydarzenia

Popularne szablony:

Szablon 4

Szablon 4

Szablon 1

Szablon 1

Szablon 8

Szablon 8

Szablon 5

Szablon 5

Copyright 2007 - 2009 by flankerds.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.